First Cambodian-American Superior Court Judge Elected in Georgia
Judge-elect Meng H. Lim won a noteworthy entry into the annals of Georgia legal history on July 22, becoming the first Cambodian-American elected to a judgeship in Georgia. (I would imagine he might be the first Cambodian-American elected to office in Georgia, too).
Even more interesting, he was elected as Superior Court Judge for the Tallapoosa Circuit, a small and rural circuit.
“Tallapoosa Circuit is rural with a small Asian American population; his win shows we don’t have to sacrifice our roots or principles to be seen as leaders in Georgia,” said Helen Kim Ho Executive Director for the Asian American Legal Advocacy Center of Georgia.
Congratulations to the Honorable Meng Lim!
CPP, CNRP Accuse Each Other of Stalling Swear-In
When Prime Minister Hun Sen and CNRP President Sam Rainsy emerged from the talks that ended the opposition’s boycott of parliament on July 22, Mr. Rainsy said the party’s 55 lawmakers-elect would swear into the National Assembly the following week.
Two days ago, Mr. Rainsy said the CNRP lawmakers would take office within days.
It now appears a date for the swearing-in will not be selected until at least next week, with talks between the two parties to put the details of the deal into writing adjourned until Monday.
“I was the first to be surprised by that,” Mr. Rainsy said Tuesday of the news that the discussions had been pushed back a week.
On Monday, the two parties selected Licadho President Pung Chhiv Kek as the ninth and neutral member of a new election commission. Three bipartisan working groups tasked with hammering out details in the implementation of last week’s pact met for the first time this week.
“The first working group, on the internal rules of the National Assembly, work is complete,” Mr. Rainsy said. “That is very satisfactory.”
“For the other two working groups, it is very different and we are very surprised. The negotiators from the CPP have asked for the next meeting to be at the end of this week for the working group on the Constitution and on Monday for amendment of the election law,” he said.
“We propose to work day and night, even on the weekends. If we want to reach an agreement quickly, why wait to the end of this week or next week?”
CPP spokesman Cheam Yeap, who was one of five ruling party officials in the electoral reform working group, said that his party was simply taking a methodical approach to the legislative changes.
“We can’t just amend things without doing thorough research, as we don’t want to see other political parties boycotting the National Assembly or using other excuses to allege election fraud,” Mr. Yeap said.
Actress Bonita Dadena stops getting involved in politics បូនីតា ដាដេណា ដក​ខ្លួន​ពី​នយោបាយ
Read: Actress Bonita Dadena receives death threats.
តារាសម្តែង​នាង បូនីតា ដាដេណា​។
តារាសម្តែង​នាង បូនីតា ដាដេណា​។ សេត គឹមសឿន
ភ្នំពេញៈ តារាសម្តែង និង​ជា​ចាងហ្វាង​ផលិតកម្ម​ភាពយន្ត ដែល​រមែង​បង្ហាញ​វត្តមាន​ដោយ​បើកចំហ​ជាមួយ​សកម្មភាព​តស៊ូ​មតិ​ប្រឆាំង​រដ្ឋាភិបាល និង​ធ្លាប់​អះអាង​ថា ស្រឡាញ់​គោលជំហរ​គណៈបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ អ្នកនាង បូនីតា ដាដេណា ហាក់​សម្តែង​ការ​ខកចិត្ត​ថ្លើម​យ៉ាង​ខ្លាំង​នឹង​គណៈបក្ស​ដែល​ខ្លួនគាំទ្រ ដែល​សម្រេច​ចូល​សភា ធ្វើការ​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល។
គេ​សង្កេត​ឃើញ​មិន​មាន​ច្រើន​ឡើយ សម្រាប់​សិល្បករ​សិល្បការិនី​ខ្មែរ ដែល​ហ៊ាន​សម្តែង​មតិ​បង្ហាញ​វត្តមាន​ដោយ​បើក​ចំហ គាំទ្រ​គណៈបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ក្រៅពី​តារាសម្តែង​មាន​កំណើត​ពី​ទឹកដី​ខេត្ត​ព្រៃវែង លោក សោភ័ណ្ឌ ឡារី និង​អ្នកនាង បូនីតា ដាដេណា ចូលរួម​គ្រប់​ចលនា តវ៉ា​ប្រឆាំង​នឹង​រដ្ឋាភិបាល ក្រោយពេល​បោះឆ្នោត​នីតិកាល​ទី​៥​នោះ បើ​ទោះ​ជា​ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា នៅ​មាន​តារាសិល្បៈ​ជាច្រើន​ទៀត ក៏​មាន​ទំនោរចិត្ត​គាំទ្រ​គណៈបក្ស​ប្រឆាំង​នេះ​ក៏ដោយ ។
អ្ននាង បូនីតា ក៏​ធ្លាប់​បញ្ជាក់​ប្រាប់​ថា ការ​ចូល​វត្តមាន​ក្នុង​ឆន្ទៈ​ស្រឡាញ់​គាំទ្រ​គណៈបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នេះ ជីវិត​អ្នកនាង​រង​នូវ​ភាព​ផុយស្រួយ និង​ធ្លាប់​មាន​គេ​តាម​គំរាម​សម្លាប់​ក៏​មាន ប៉ុន្តែ​ដោយ​ភាព​ស្រឡាញ់ និង​គាំទ្រ​គោលនយោបាយ​គណៈបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​ភាព​យុត្តិធម៌​សង្គម តែ​ទោះ​យ៉ាង​ណា​អ្នកនាង​ក៏​មិន​ខ្លាច​ដែរ។
ប៉ុន្តែ​ពេល​នេះ អ្នកនាង បូនីតា ដាដេណា បាន​ថ្លែង​ប្រាប់​ភ្នំពេញ ប៉ុស្តិ៍ ថា៖​«ខ្ញុំ​អស់​ចិត្ត​នឹង​ការ​គាំទ្រ​គណៈបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​កន្លងមក ពេល​នេះ​ខ្ញុំ​មិន​ខ្វល់​អ្វី​ទាំងអស់ ពី​រឿង​ប្រទេស​ជាតិ។ អ្វី​ដែល​ខ្ញុំ​ខំ​ជឿ អ្វី​ដែល​ខ្ញុំ​ធ្វើ នោះ​ត្រូវ​បាន​ចប់​ហើយ ខ្ញុំ​បាន​ធ្វើ​វា​ហើយ​ក្នុង​នាម​ជា​ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្នាក់។ តែ​សម្រាប់​ខ្ញុំ​មិន​ថ្វី​ទេ ខ្ញុំ​អាណិត​បងប្អូន​មកពី​បណ្តា​ខេត្ត​ឆ្ងាយៗ ពួកគាត់​លក់​មាន់​លក់​ស្រូវ​អង្ករ​ពួកគាត់​បន្តិចបន្តូច មក​សង្ឃឹម​ថា​ប្រទេស​ជាតិ​នឹង​បាន​រួច​ផុត​ពី​ការ​ជិះជាន់ រួច​ផុត​ពី​សង្គម​នេះ តែ​ពេល​នេះ ទីបំផុត​ដើរ​ទៅ​លើ​ផ្លូវ​ដដែល​»។
តារាភាពយន្ត​ដែល​ក្លាយ​ជា​សកម្មជន​បក្សប្រឆាំង​វ័យ​៤០​ឆ្នាំ​រូប​នេះ ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ផង​ដែរ​ថា៖​«​ជម្រើស​ចូល​សភា​របស់​គណៈបក្ស​ដែល​ខ្ញុំ​គាំទ្រ ប្តូរ​ជំហរ​នេះ ក៏​ជា​រឿង​ល្អ​ដែរ​ពេល​នេះ ព្រោះ​ថា អ្វីៗ​យើង​បាន​ត្រឹម​តវ៉ា តែ​លទ្ធផល​នោះ​វា​ពិបាក​នឹង​ទទួល​បាន​ណាស់ ឃើញ​ស្រាប់​ហើយ​អំណាច​ធំ​ណាស់ ចុងក្រោយ​មាន​តែ​ចូល​ធ្វើការ​ទេ ទើប​បាន​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នោះ​បាន​»។
បើ​ទោះ​ជា​អ្នកនាង បូនីតា ដាដេណា លើក​ឡើង​បែប​នេះ​ក្តី ប៉ុន្តែ​អ្នកនាង បាន​អះអាង​យ៉ាង​ម៉ឺងម៉ាត់​ថា ចាប់ពី​ពេល​នេះ​ទៅ​នឹង​ដក​ខ្លួន​ពី​ការ​តវ៉ា​នេះ។ អ្នកនាង​បាន​ប្រាប់​ថា៖ «ដូច​ខ្ញុំ​ធ្លាប់​បាន​អះអាង​មុន​នោះ​ថា​ខ្ញុំ​ចូល​គាំទ្រ​បក្ស​សង្គ្រោះជាតិ​ក៏​គ្មាន​នរណា​បង្ខំ​ខ្ញុំ ហើយ​ខ្ញុំ​ឈប់​ចូលរួម​ការ​តវ៉ា​ក៏​គ្មាន​នរណា​បង្ខំ​ខំ​ដែរ។ វា​ជា​សិទ្ធិ​ពលរដ្ឋ​ម្នាក់ »។
អ្នកនាង​បាន​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា៖​«ខ្ញុំ​ធ្វើ​មុន​នោះ​គឺជា​ការ​ស្ម័គ្រចិត្ត ហើយ​ក៏​មិន​ចង់​បាន​តំណែង​ណា​មួយ ពី​បក្ស ដូច​គេ​លើក​ឡើង​នោះ​ដែរ គ្មាន​ទេ ប៉ុន្តែ​ខ្ញុំ​ធ្វើ​ដើម្បី​សេរីភាព និង​ភាពយុត្តិធម៌​សង្គម និង​បងប្អូន​ខ្មែរ​ទូទៅ​ទើប​បាន​ខ្ញុំ​ធ្វើ »។
The meetings between the ruling and the opposition parties go smoothly កិច្ច​ប្រជុំ​ក្រុម​ការងារ​បក្ស​ទាំង​ពីរ​មាន​ភាព​រលូន
មន្ត្រីនៃ​ក្រុម​ការ​ងារ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ថ្លែង​ក្នុង​សន្និសីទ​កាសែត បន្ទាប់​ពី​កិច្ច​ចរចា​ថ្នាក់​កំពូល​កាល​ពី​សប្តាហ៍​មុន។
មន្ត្រីនៃ​ក្រុម​ការ​ងារ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ថ្លែង​ក្នុង​សន្និសីទ​កាសែត បន្ទាប់​ពី​កិច្ច​ចរចា​ថ្នាក់​កំពូល​កាល​ពី​សប្តាហ៍​មុន។ហេង ជីរ័ន
ភ្នំពេញៈ ក្រុម​ការងារ​របស់​គណបក្ស​កាន់​អំណាច និង​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ កាល​ពី​ម្សិល​មិញ​បាន​ជួប​ប្រជុំ​ពិភាក្សា​អំពី​បទ​បញ្ជា​ផ្ទៃ​ក្នុង​រដ្ឋសភា ហើយ​បាន​ព្រម​ព្រៀង​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​លើ​ចំណុច​មួយ​ចំនួន​ទាក់​ទង​នឹង​ការ​អញ្ជើញ​រដ្ឋាភិបាល​មក​សាក​សួរ និង​ការ​ថ្លែង​ទៅ​កាន់​អ្នក​យក​ព័ត៌មាន​បន្ទាប់​ពី​សម័យ​ប្រជុំ។
លោក ឈាង វុន អ្នក​នាំ​ពាក្យ​រដ្ឋសភា​ជា​តំណាង​រាស្រ្ត​ក្រុម​ការងារ​គណបក្ស​ប្រជាជន បាន​ប្រាប់​អ្នក​យក​ព័ត៌មាន​ថា បទ​បញ្ជា​ផ្ទៃ​ក្នុង​រដ្ឋសភា តម្រូវ​ឲ្យ​តំណាង​រាស្រ្ត​ពី​គណបក្ស​នីមួយៗ​ថ្លែង​ទៅ​កាន់​អ្នក​យក​ព័ត៌មាន​បន្ទាប់​ពី​កិច្ច​ប្រជុំ​បង្ហាញ​ពី​ចក្ខុវិស័យ​ឬ​គោល​នយោបាយ​របស់​គណបក្ស។
លោក ឈាង វុន បន្ត​ថា៖ «យើង​បាន​កែ​តម្រូវ​ថា បន្ទាប់​ពី​សម័យ​ប្រជុំ​រដ្ឋសភា​ម្តងៗ គណបក្ស​នយោបាយ​នីមួយៗ​ដែល​មាន​អាសនៈ​ក្នុង​រដ្ឋសភា អាច​ថ្លែង​ទៅ​កាន់​អ្នក​សារ​ព័ត៌មាន អំពី​ទស្សនៈ​ដែល​ខ្លួន​បាន​ជជែក​ពិភាក្សា​ក្នុង​សម័យ​ប្រជុំ ក្នុង​រយៈ​ពេល ២០ នាទី​ដើម្បី​រៀបចំ​សន្និសីទ​សារ​ព័ត៌មាន»។
លោក​បន្ថែម​ថា អ្នក​យក​ព័ត៌មាន​នៅ​តែ​មិន​ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ចូល​ក្នុង​សម័យ​ប្រជុំ ឬ​ថត​រូប​ពី​ការ​ប្រជុំ​ទេ ប៉ុន្តែ​នេះ​គឺជា​បទ​បញ្ជា​ថ្មី​របស់​រដ្ឋសភា។
លោក យ៉ែម បុញ្ញឫទ្ធិ អ្នក​នាំ​ពាក្យ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ជា​តំណាង​រាស្រ្ត​ក៏​បាន​ថ្លែង​ប្រាប់​អ្នក​យក​ព័ត៌មាន​ថា គ្មាន​អ្វី​ជា​ឧបសគ្គ​ក្នុង​ការ​ពិភាក្សា​នេះ​ទេ ប៉ុន្តែ មូល​ហេតុ​ដែល​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ចំណាយ​ពេល​យូរ​ក្នុង​ការ​ពិភាក្សា គឺ​ដោយ​សារ​តែ​ការ​ផ្តោត​លើ​បញ្ហា​ចោទ​សំណួរ​ទៅ​រដ្ឋាភិបាល។
លោក យ៉ែម បុញ្ញឫទិ្ធ បាន​ថ្លែង​ថា៖ «កន្លង​មក យើង​មិន​អនុវត្ត​បទ​បញ្ជា​ផ្ទៃ​ក្នុង​បាន​ពេញ​លេញ​ទេ។ យើង​បាន​ជជែក​យូរ​មក​ហើយ​លើ​ចំណុច​នេះ ដើម្បី​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​អនុវត្ត​តាម​បទ​បញ្ជា​ផ្ទៃ​ក្នុង​រដ្ឋសភា ក្នុង​ការ​មក​ឆ្លើយ​តប​ដោយ​ផ្ទាល់​មាត់ ឬ​ជា​លាយ​លក្ខណ៍​អក្សរ»។
ទាក់​ទង​នឹង​ការ​ស្បថ លោក បុញ្ញឫទ្ធិ បាន​ថ្លែង​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​មិន​ទាន់​កំណត់​កាល​បរិច្ឆេទ​ជាក់​លាក់​ក្នុង​ការ​ចូល​ស្បថ​ទេ រហូត​ទាល់​តែ​បទ​បញ្ជា​ផ្ទៃ​ក្នុង​រដ្ឋសភា និង​រដ្ឋ​ធម្មនុញ្ញ បាន​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​រួច។
នៅ​ពេល​សួរ​អំពី​សមាជិក ៨ រូប​ក្នុង​គណៈ​កម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត (គ.ជ.ប) ទាំង​លោក យ៉ែម បុញ្ញឫទ្ធិ និង​លោក ឈាង វុន នៅ​តែ​បដិសេធ​មិន​ប្រាប់​បេក្ខភាព​ទេ។
On laws, CNRP in familiar fight
Long beyond the blaze of the campaign trail, the opposition party has continued promising to push its seven-point platform once lawmakers take their National Assembly seats.
But before the CNRP can battle for its $1.5 billion social and economic reform agenda on the assembly floor, it will first have to overturn regulations that, left as standing, would render the party effectively toothless.
In theory, the July 22 deal that ended the political deadlock appears to divvy assembly power between parties, splitting equally the chairmanships of the 10 commissions and electing an opposition vice president to counter the ruling party’s assembly president.
But according to Ou Virak, Cambodian Center for Human Rights, chairman, regulation loopholes rig the system in the ruling party’s favour.
“The president [of the National Assembly] has all the discretionary power, and unless that is changed, it will continue to limit the role of the opposition,” he said.
According to a chapter of assembly regulation long contested by the opposition, while any lawmaker can submit draft legislation to the standing committee, which then forwards it on to the relevant commission, there is no timeline or policy to ensure proposals get forwarded and discussed. And the assembly president, who heads the standing committee, reserves the only veto power.
“We are on our way to making amendments to this,” said CNRP spokesman Yim Sovann, adding that he could not divulge the party’s proposed solution as the working group just got under way yesterday.
This isn’t the first time the opposition has lobbied to change the assembly status quo: In 2008, Prime Minister Hun Sen publicly promised to give the opposition a larger legislative voice, but later reneged.
But analysts noted that in comparison to the weaker opposition party of 2008, now, with almost half the National Assembly seats, the CNRP constitutes a more serious threat.
“I think there’s a recognition that the legitimacy of [the CPP’s] one-party National Assembly strained credulity in the eyes of the international community,” said Cambodian-American academic Ear Sophal.
And without the CNRP in their seats, the one-party assembly struggles to defend the democratic validity of its laws.
“The CPP cannot act in isolation like before,” Sovann said. “I don’t think the CPP wants to give us anything, but it is the will of the people that the opposition has a voice in the government.”
But even if the parties do agree to new regulations, the chance the CNRP could swing a two-thirds majority of the assembly to their favour is slim.
“While the opposition may not have much hope of passing legislation that the [CPP] opposes, they can play a political game of distinguishing their priorities and policies,” said Carl Thayer, professor emeritus at the University of New South Wales, adding that the bonuses aren’t all one-sided.
The outcomes of the meetings between the ruling CPP and the opposition CNRP to amend the internal regulations of the parliament លទ្ធផល​នៃ​កិច្ច​ប្រជុំ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​បទ​បញ្ជា​ផ្ទៃ​ក្នុង
ប្រជុំ​សភា ៦១០
កិច្ច​ប្រជុំ​សភា​អនុម័ត​សេចក្តី​ព្រាង​ច្បាប់​ចំនួន​៣ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ​២០១៤។
RFA/Yeang Socheametta
ក្រុម​​ការងារ​ចរចា​របស់​គណបក្ស​ជាប់​ឆ្នោត​ទាំង​ពីរ បាន​បញ្ចប់​កិច្ចប្រជុំ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​លើ​បញ្ហា​បី រួម​មាន៖ ការ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​បទ​បញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង​រដ្ឋ​សភា ការ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ និង​ការ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​ច្បាប់​បោះ​ឆ្នោត។ ភាគី​ទាំង​ពីរ​ព្រមព្រៀង​គ្នា​លើ​ចំណុច​មួយ​ចំនួន​នៃ​ប្រធានបទ​ទាំង​បី ហើយ​គ្រោង​ប្រើប្រាស់​យន្តការ​រដ្ឋសភា​ដើម្បី​បញ្ចប់​ការ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​នេះ។
ក្រុម​ការងារ​ចរចា​របស់​គណបក្ស​ជាប់​ឆ្នោត​ទាំង​ពីរ បាន​បញ្ចប់​កិច្ចពិភាក្សា​របស់​ខ្លួន​រួច​ហើយ នៅ​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែ​កក្កដា។ ក្នុង​ចំណោម​បញ្ហា​ដែល​ត្រូវ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​ទាំង​បី មាន​ប្រធានបទ​ពីរ​ត្រូវ​បាន​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ព្រមព្រៀង​គ្នា​ជា​គោលការណ៍ ដើម្បី​ប្រើប្រាស់​យន្តការ​រដ្ឋ​សភា​ពិនិត្យ និង​សម្រេច​នៅ​ពេល​ក្រោយ។ ប្រធានបទ​នោះ រួម​មាន ការ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ និង​ការ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​ច្បាប់​បោះ​ឆ្នោត។
ការ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ គឺ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ឯកភាព​គ្នា​បង្កើត​ជំពូក​ថ្មី​មួយ​ទៀត​សម្រាប់​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​ជា​ច្បាប់​កំពូល​របស់​កម្ពុជា។ ជំពូក​ថ្មី​នោះ អាចមាន​ពីរ​ឬ​បី​មាត្រា ដែល​មាន​ចែង​ពី​តួនាទី​ស្ថាប័ន​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ជា​ស្ថាប័ន​ធម្មនុញ្ញ ដែល​ចែង​ក្នុង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ។ ការ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​ច្បាប់​បោះ​ឆ្នោត​វិញ គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ពិភាក្សា​គ្នា​ដោយ​លើក​យក​បួន​ចំនុច ដើម្បី​កែប្រែ ដូចជា ការ​រៀបចំ​សមាសភាព​មន្ត្រី​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះឆ្នោត​នៅ​ថ្នាក់ក្រោម​ជាតិ យន្តការ​ពិនិត្យ​និង​ដោះស្រាយ​ពាក្យ​បណ្ដឹង ការ​រៀបចំ​ចុះឈ្មោះ​អ្នក​បោះ​ឆ្នោត​ថ្មី និង​រៀបចំ​បញ្ជី​ឈ្មោះ​បោះ​ឆ្នោត និង​ប្រធានបទ​ដែល​ត្រូវ​លើក​យក​ទៅ​ដាក់​ក្នុង​អង្គ​សិក្ខាសាលា ដើម្បី​សុំ​យោបល់​ពី​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ។
ចំណែក​ឯ​ប្រធានបទ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​បទបញ្ជា​ផ្ទៃ​ក្នុង​រដ្ឋសភា​វិញ គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ព្រមព្រៀង​គ្នា​ជា​លាយលក្ខណ៍អក្សរ​រួចរាល់​ហើយ។ ប្រធានបទ​ការធ្វើ​វិសោធនកម្ម​បទបញ្ជា​ផ្ទៃ​ក្នុង​រដ្ឋ​សភា គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ព្រមព្រៀង​គ្នា​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​លើ​ប្រការ ៦ ប្រការ ៩ ប្រការ ១៤ ប្រការ ៣២ និង​ប្រការ ៣៤។ បទបញ្ជា​ផ្ទៃ​ក្នុង​ប្រការ​៦ រៀបរាប់​ពី​ចំនួន​គណៈកម្មាធិការ​រដ្ឋ​សភា ដែល​នឹង​បន្ថែម​គណៈកម្មាការ​អង្កេត​បោស​សំអាត និង​ប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ បន្ថែម​ពីលើ​គណៈកម្មការ​ដែលមាន​ស្រាប់​ចំនួន​៩។
ប្រការ ៩​ថ្មី និយាយ​ពី​តួនាទី​អនុ​ប្រធាន​រដ្ឋសភា​ដែល​ជួយ​ធ្វើ​ការងារ​ប្រធាន​រដ្ឋ​សភា​ទៅ​តាម​ការ​បែង​ចែក​ភារកិច្ច។ ក្នុង​ប្រការ​នោះ ចែង​ថា បើ​ប្រធាន​មិន​បាន​មក​ធ្វើការ ត្រូវ​ផ្ទេរ​សិទ្ធិ​ឲ្យ​អនុ​ប្រធានសភា ហើយ​ត្រូវ​ធ្វើ​តាម​ឋានានុក្រម។ បាន​ន័យ​ថា បើសិនជា​លោក ហេង សំរិន រវល់​មិន​អាច​មក​ធ្វើការ​បាន នោះ​ភារកិច្ច​ប្រធាន​ស្ដីទី​រដ្ឋ​សភា​នឹង​ធ្លាក់​ទៅលើ​អនុប្រធាន​ទី​១ ជា​បេក្ខជន​មកពី​បក្ស​ប្រឆាំង។
ចំពោះ​ប្រការ​១៤ វិញ និយាយ​ពី​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​បន្ទាប់ពី​កិច្ច​ប្រជុំ​សភា​បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង​នេះ តម្រូវ​ឲ្យ​អ្នក​តំណាងរាស្ត្រ​អាចមាន​ពេល ២០​នាទី ដើម្បី​រៀបចំ​សន្និសីទ​កាសែត​ដែល​កាល​មុន​ស្ទើរ​តែ​គ្មាន​សោះ​នោះ។ ចំពោះ​ប្រការ​ទី​៣២ និយាយ​ពី​ការ​សួរ​ដេញដោល​មន្ត្រីរ​ដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​រដ្ឋសភា។ ចំណុច​ដែល​ប្លែក​ពី​អាណត្តិ​មុន​នោះ គឺ​បទបញ្ជា​ផ្ទៃ​ក្នុង​ចែង​ថា ចំលើយ​របស់​រដ្ឋមន្ត្រី ឬ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​អាច​ធ្វើ​ផ្ទាល់​មាត់ ឬ​សរសេរ​ជា​លាយលក្ខណ៍​អក្សរ ហើយ​ចាំបាច់​ត្រូវតែ​ចូល​មក​បំភ្លឺ​តាម​ការ​កោះ​ហៅ​របស់​អ្នក​តំណាងរាស្ត្រ។ ប៉ុន្តែ​ចំណុច​ដែល​មិន​កែប្រែ​នោះ នៅ​ត្រង់​ថា ប្រធាន​រដ្ឋ​សភា​ជា​អ្នក​សម្រេច​បើក​ឲ្យ​សួរ ឬ​មិន​បើក​ឲ្យ​ដេញដោល បើ​សិន​ណា​មិន​មាន​ការ​សួរ​ឬ​ដេញដោល​ទេ​នោះ ចម្លើយ​របស់​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​ចាត់​ទុក​ជា​ការ​បិទ​បញ្ចប់​សំណួរ​តែម្តង។ ក្នុង​ប្រការ​ទី​៣៤ ជា​ប្រការ​ចុង​ក្រោយ​ដែល​ធ្វើ​ការ​កែប្រែ​នោះ បញ្ជាក់​ថា បើ​គណៈកម្មការ​ជំនាញ​ណា​មួយ​កោះហៅ​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល ឬ​វរជន​ណា​មួយ​មក​បំភ្លឺ អ្នក​នោះ​ចាំបាច់​ត្រូវតែ​ចូល​បំភ្លឺ។
មន្ត្រី​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​រដ្ឋ​សភា និង​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា លោក ឈាង វុន មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​ធ្វើ​វិសោធន​ទាំង​អស់​ជា​គំនិត​របស់​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដែល​ចង់​ឃើញ​ដំណើរ​ការ​ជជែក​ក្នុង​រដ្ឋ​សភា​កម្ពុជា កាន់​តែ​ផុលផុស​ថែម​ទៀត។ លោក​បន្ត​ថា បញ្ហា​ទាំង​អស់​នឹង​អាច​ដោះស្រាយ​បាន​ដោយ​ការ​ប្រើប្រាស់​យន្តការ​រដ្ឋ​សភា៖ «ចាំបាច់​ត្រូវ​អនុវត្ត​គោលការណ៍​ចូល​រួម​រវាង​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ត្រូវ​ដោះស្រាយ​ឲ្យ​បាន​ក្នុង​សភា»