ស្រប​គ្នា​នេះ​ដែរ លោក ហ៊ុន សែន ក៏​បាន​បញ្ជាក់​ថា កង​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ គឺ​ជា​ឧបករណ៍​ការពារ​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ ដែល​នឹង​ចាត់​វិធានការ​ចំពោះ​ការ​បំពាន​លើ​រដ្ឋ។
‘I will come back,’ says deported activist លោក អាឡិក៖​ខ្ញុំត្រៀមខ្លួនលះបង់អាយុជីវិតដើម្បីប្រទេសខ្មែរ
Wed, 25 February 2015| Sean Teehan  and Kevin Ponniah  |  The Phnom Penh Post
Supporters chant during a protest in front of the Cambodia National Immigration Department in Phnom Penh on Monday evening after Alex Gonzalez-Davidson was detained earlier in the day. Vireak Mai
Referring to Cambodia as “my country”, Alex Gonzalez-Davidson, a vocal environmental activist and Spanish national who was deported Monday, yesterday vowed to return and continue his struggle to save the Areng Valley.
“I am a Cambodian and I have been illegally exiled from my country for speaking the truth and defending our country’s natural resources,” the anti-dam activist told the Post in a Facebook message from an undisclosed location. “I will come back, that is for sure. The only thing I don’t know for sure is when.”
Gonzalez-Davidson, co-founder of NGO Mother Nature and a beloved figure among Cambodian environmentalists, was put on a plane to Spain via Bangkok on Monday night, after the government arrested him after first refusing to renew his visa.
While his spirits are low following his banishment, Gonzalez-Davidson said the struggle to stop a proposed Chinese-built dam in Koh Kong’s Areng Valley will continue.
“There is nothing stopping us from doing more videos and informing the Cambodian people that their ‘government’ is basically forcing our country to commit ecological suicide,” Gonzalez-Davidson said, referring to the planned Cheay Areng dam.
Interview Alex Gonzalez-Davidson and defenders of Areng after Alex was deported
Irregularities found in the release of Thong Sarath's parents ករណី​ដោះ​លែង​ឪពុក​-​ម្តាយ​ឧកញ៉ា​ ថោ​ង​ សា​រ៉ាត់​ មាន​បង្កប់​ដោយ​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​ច្រើន​ចំណុច​
Posted by  on February 25, 2015
​មិនដឹង​ថា​វា​ជា​រឿង​ល្បែង​នយោបាយ​ ឬ​ជា​រឿង​ពុក​រលួយ​ក្នុង​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​រាប់​លាន​ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​ ដូច​សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ ហៅ​បុរស​ខ្លាំង​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ប្រកាស​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៧​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០១៥​នោះ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​ករណី​ដោះ​លែង​ជន​ត្រូវ​ចោទ​ឈ្មោះ​ ថោ​ង​ ចំរើន​ ហៅ​មិន​ និង​ឈ្មោះ​ កែវ​ សារី​ ហៅ​ហា​យ​ ត្រូវជា​ឪពុក​-​ម្តាយ​លោក​ឧកញ៉ា​ ថោ​ង​ សា​រ៉ាត់​ ហៅ​ប៊ិ​ន​ ទឹង​ ដែល​ជាប់ចោទ​ពី​បទ​កាន់កាប់​អាវុធ​ខុសច្បាប់​ ឲ្យ​ឋិត​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​បណ្តោះអាសន្ន​ នា​ថ្ងៃ​ទី​០៦​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០១៥​ ដោយ​លោក​ លី​ សុខ​លេង​ ជា​ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​ និង​លោកស្រី​ វ៉ា​ សក្តា​ ព្រះរាជអាជ្ញា​រង​នៃ​អយ្យការ​អម​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ និង​ជា​តំណាង​អយ្យការ​ទទួល​បន្ទុក​សំណុំរឿង​ មាន​បង្កប់​ទៅ​ដោយ​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​ជា​ច្រើន​ចំណុច​ ដូច​ខាងក្រោម​ ៖
១-​ជន​ត្រូវ​ចោទ​ និង​មេធាវី​ការពារ​ក្តី​ឲ្យ​ជន​ត្រូវ​ចោទ​ទាំង​២​នាក់​ បាន​ដាក់​ពាក្យ​ស្នើ​សុំ​ឋិត​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​លើក​ទី​១(​ជន​ត្រូវ​ចោទ​ត្រូវ​បាន​តុលាការ​ចេញ​ដីកា​បង្គាប់​ឃុំខ្លួន​បណ្តោះអាសន្ន​ដាក់​ពន្ធនាគារ​នា​ថ្ងៃ​ទី​០៧​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០១៤)​ តែ​ត្រូវ​បាន​ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​ និង​តំណាង​អយ្យការ​សម្រេច​បដិសេធ​ ។​ ក្រោយមក​ ជន​ត្រូវ​ចោទ​ និង​មេធាវី​ការពារ​ក្តី​ក៏​បាន​ប្តឹង​បន្ត​ទៅ​សាលាឧទ្ធរណ៍​ តែ​ត្រូវ​សាលាឧទ្ធរណ៍​បដិសេធ​ទៀត​(​តម្កល់​កា​រស​ម្រ​ច​របស់​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​)​ ។​ តាម​ការ​ប្រកាស​ជា​សាធារណៈ​របស់​បុរស​ខ្លាំង​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ដែល​គេ​គិត​ថា​ បុរស​ខ្លាំង​អាច​ដឹង​តាម​រយៈ​មាន​អ្នករាយការណ៍​ប្រាប់​នោះ​ គឺ​ជន​ត្រូវ​ចោទ​ និង​មេធាវី​ការពារ​ក្តី​បាន​ប្តឹង​បន្ត​ទៅ​តុលាការ​កំពូល​ទៀត​ ប៉ុន្តែ​តុលាការ​កំពូល​មិន​ទាន់​បាន​សម្រេច​លើ​បណ្តឹងសាទុក្ខ​នោះ​ផង​ បែរជា​ម្ចាស់​បណ្តឹង​ដក​បណ្តឹង​ចេញពី​តុលាការ​កំពូល​វិញ​ នា​ថ្ងៃ​ទី​០៥​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០១៥​ (Sic!)​ ។​
Interior Ministry sacked 6 senior police officers in Banteay Meanchey province for dereliction of duties ក្រសួងមហាផ្ទៃ​សម្រេច​បណ្តេញ​នគរបាល​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ​៦​នាក់​ចេញពី​ក្របខ័ណ្ឌ​
​មន្ត្រី​នគរបាល​នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ​ចំនួន​៦​នាក់​ ត្រូវ​បាន​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ដកហូត​ឋានន្តរស័ក្តិ​ និង​បណ្តេញចេញ​ផុត​ពី​ក្របខ័ណ្ឌ​មន្ត្រី​នគរបាល​ជាតិ​ ដោយ​កាត់​ផ្តាច់​ប្រាក់បៀវត្សរ៍​ និង​របប​ឧបត្ថម្ភ​ផ្សេងៗ​ចាប់ពី​ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០១៥​តទៅ​ តាម​សេចក្តីសម្រេច​ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​២៣​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០១៥​ ។​
​មន្ត្រី​នគរបាល​ទាំង​៦​នាក់​ដែល​ត្រូវ​បាន​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​សម្រេច​ដកហូត​ឋានន្តរស័ក្តិ​ និង​បណ្តេញចេញ​ផុត​ពី​ក្របខ័ណ្ឌ​មន្ត្រី​នគរបាល​ជាតិ​ ដោយសារ​តែ​មិន​គោរព​តាម​លក្ខន្តិកៈ​ដោយឡែក​នៃ​ក្របខ័ណ្ឌ​មន្ត្រី​នគរបាល​ជាតិ​កម្ពុជា​ និង​វិន័យ​កងកម្លាំង​នគរបាល​ជាតិ​ តាម​សំណើ​របស់​អគ្គស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ជាតិ​ និង​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ​នោះ​ រួម​មាន​ ៖​ ១-​អនុសេនីយ៍ត្រី​ ប៊ុ​ន​ វី​,​ ២-​ព្រិ​ន្ទ​បាល​ឯក​ ខុន​ ឆា​យ៉ា​,​ ៣-​ព្រិ​ន្ទ​បាល​ទោ​ ចាន់​ ប៊ុ​ណ្ណា​វឌ្ឍន៍​,​ ៤-​ព្រិ​ន្ទ​បាល​ទោ​ រស់​ សទ្ធា​,​ ៥-​ពលបាលទោ​ លឹ​ម​ វី​រ៉ា​ និង​៦-​ពលបាលទោ​ ទេព​ គឹ​ម​លៀប​ ៕​
Cambodian Province Deports 4 Montagnards Back to Vietnam
Montagnard people from Vietnam have crossed the border into Cambodia hiding out in the forests in northeastern Cambodia, fearful that the Cambodian authorities will deport them. (United Nations)
Heng Reaksmey, VOA Khmer 26 February 2015 PHNOM PENH—
Cambodian officials in eastern Ratanakiri province have deported four more Montagnards back to Vietnam despite protests from rights groups who say asylum claims were ignored.
Provincial spokesman Moeung Sineat Wednesday told VOA's Khmer service that they were illegal immigrants found hiding in the jungle and Cambodia has a right to send them back.
“Generally if they entered Cambodia illegally we have to cooperate with Vietnam and send them back,” he said.
The Montagnards, many of whom are Protestant, are indigenous to the highlands of Vietnam, where they have long claimed persecution for their religious beliefs and aid of U.S. troops during the Vietnam War.
Chhay Thy, human rights coordinator for the group Adhoc in Ratanakiri province, sharply criticized the deportations.
“Cambodian authorities deported them without doing proper interviews to find out their reasons for escaping. We see that this is a violation of their rights as asylum seekers and no respect [has been given] to the convention on refugees.”